Saturday, August 5, 2017

2017-08-05 כיכר רבין: "על השחיתות" (מה שלא תשמעו בפתח-תקווה)


Rabin Square: Talking about corruption...
https://youtu.be/--0IRD8mapE2017-08-05 כיכר רבין: "על השחיתות" (מה שלא תשמעו בפתח-תקווה) 


Joseph Zernik
הייתי בכיכר רבין עם הג'ינג'י ואחרים. המחאה בכיכר רבין גדלה משבוע לשבוע. הסברתי את המצב בצורה שלא כל כך מתאימה לכיכר גורן: קדקוד השחיתות הוא מערכת המשפט ואכיפת החוק. זהו סוג השחיתות שקשה ביותר לתקן. צריך להסתכל במצב בעיניים פקוחות. אין פה מבצע של "זבנג וגמרנו". המאבק בשחיתות הוא מאבק לשנים רבות!
https://www.facebook.com/or.baroch/videos/1741567652539103/?hc_ref=ARRpnDEGkuJoWxvShvjzIOOYeUMKKzoZamfuIxOnxg7Niblgd_jR4Cl1hXJy4BIpO0A

421 Views
OR Baruch was live.
18 hrs
אליעד שרגא מ התנועה לאיכות השלטון מדבר בהפגנה השבועית "מחסלים את השחיתות" תל אביב ולאחר מכן ד"ר Joseph Zernik מדבר
תמליל
מנדלבליט תתפטר! לא מאמינים לך יותר!
מנדלבליט תתפטרלא מאמינים לך יותר!
באתי היום לומר דברים שאמרתי מהיום הראשון. אבל אז, מני אמר שהם "מייאשים". היום, לאחר שאנחנו פה כבר 8 חודשים, אני מקווה שאנשים יותר פתוחים לשמוע את מה שאני אומר. אין לי שום כוונה לייאש מישהו. להיפך! אני רק רוצה שהחברים והחברות יבינו לפני מה אנחנו עומדים.
אצלי השחיתות היא כבר עסק. כפי שציינו במאמר ב"הארץ" בשבוע שעבר, אני מרצה בתחום ברחבי העולם – מהקונגרס העולמי לקרימינולוגיה ביפן, דרך כנסים אקדמיים בצ'כיה, שווייץ, אנגליה, פורטוגל ועוד. דוחות שלי בנושא נכללו ב-3 דוחות של האו"ם, והרביעי בבדיקה עכשיו.
אני רוצה לתת חמש תובנות קצרות, וקודם כל עדכונים לגבי מה שקורה בימים האחרונים:

דבר ראשון: צו איסור הפרסום לא נועד למנוע שיבוש חקירה, הוא נועד לשמור את הציבור באפלה!
סימה קדמון כתבה במוסף ידיעות: "המפגינים מול ביתו של היועמ"ש בפתח תקווה יכולים לקחת חפש השבוע" - עובדים עליכם בעיינים!!!
עכשיו כבר ברור, שאם היקף השחיתות של הכנופיה מסביב לביבי יתגלה במלואו, תהיה פה רעידת אדמה שמעולם לא הייתה כמוה. ובתגובה - המערכת כולה מצופפת שורות למנוע מהציבור להבין את חומרת המצב, ומשמעותו לגבי המשטר במדינת ישראל...
זה מתחיל מצו איסור הפרסום, שהוציאה השופטת עינת רון. ברור שהתקשורת, וגם כל המעורבים בפרשות כבר יודעים חלק גדול מהסיפור. קשה להאמין שצו איסור הפרסום הזה נועד למנוע שיבוש חקירה. יותר סביר שהוא נועד למנוע מהציבור לדעת את היקף השחיתות בצמרת, ולהבין נכונה את חומרת התנהלותו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט בשנה האחרונה!!!
"מחלקה ראשונה" סיכם את סיפור צו איסור הפרסום כך: "נמשכת סתימת הפיות של התקשורת - איסור פרסום למו"מ עם הרו. רון -חותמת גומי."
האינטרס העליון של הכנופיה הוא להשאיר את הציבור באפלה:
* ראו פרשת אפרים מלכה - הם תקפו את התקשורת, וניסו ומנסים עד היום להציג את אפרים ברכה כקדוש מעונה, בזמן שמכתב של שרת המשפטים של ארה"ב אומר, שהם העבירו מידע לישראל כבר שנים קודם לכן, שפינטו משחד את ברכה.. ובסוף פתחו במשטרה "חדר מורשת ברכה"...
* ראו פרשת מנשה ארביב - "ראש האף בי איי הישראלי" שלקח שוחד - סיפור חמור מאין כמוהו... תחילה ניסו לא להגיש כתב אישום בכלל. ועכשיו מנהלים איזה משפט דמי בבית המשפט השלום בראשון... כלומר הוא יכול לצאת עם עבודות שירות... אבל ללורי ומוטי מנהלים הליכים בבית משפט מחוזי, והם יגמרו עם שנים בכלא...
* ראו פרשת השופט עבריין המין יצחק כהן - שהיה גם דמות מרכזית בפרשה המתועבת של רומן זדורוב בנצרת... עינת רון פיברקה את המשפט שלו בשיתוף פעולה עם מנדבליט ומרים נאור... ואי אפשר לדעת בבירור אם הוא אפילו הורשע. הם ניסו לפברק שם הודאה ללא הרשעה... חוצפה שלא נשמע כמותה.
אם הציבור לא יעמוד על שלו, וידרוש שקיפות ומיצוי חומר הדין עם כל חברי הכנופיה, נקבל עוד סיפור מהסדרה של אפרים ברכה, מנשה ארביב, יצחק כהן…

דבר שני: איפה השב"כ בכל הסיפור הזה???
עכשיו, כשלאט, לאט מתגלה עומק השחיתות ברכש הצהלי, מוכרחים לשאול: איפה היה השב"כ???
חוק השב"כ אומר:
 7. א) השירות מופקד על שמירת ביטחון המדינה , סדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו, מפני איומי טרור, חבלה, חתרנות... וכן יפעל השירות לשמירה ולקידום של אינטרסים ממלכתיים חיוניים אחרים לביטחון הלאומי ...
אז מישהו רוצה להגיד לי, שבמדינה שבה הניטור האלקטרוני (דוא"ל, טלפונים, וכו') הוא ברמה שאין כמוה בעולם, וכך גם איסוף המודיעין בשטח, השב"כ פשוט לא ידע כלום???
או שמישהו רוצה להגיד שלא הייתה פה פגיעה בסדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו...אינטרסים ממלכתיים חיוניים לביטחון הלאומי???
ואולי הבעיה היא שהשב"כ מדווח לראש הממשלה, והשב"כ ידע שראש הממשלה הוא חלק בלתי נפרד מהאיום על סדרי המשטר הדמוקרטי ומוסדותיו והביטחון הלאומי???
ואולי הבעיה היא במינוי ראש השב"כ על ידי ראש הממשלה וזוגתו???
ואולי השב"כ החליט סתם, ככה לשתוק???

דבר שלישי: אנחנו לא מקוריים.
השחיתות השלטונית היא לא המצאה ישראלית! לכן חשוב ללמוד את הנושא ולהבין אותו ביסודיות:
אין טעם ואין צורך להמציא את הגלגל מחדש.

דבר רביעי: ביבי הוא לא הבעיה.
ביבי הוא רק הפרזנטור של הכנופיה! לפניו היה לנו אולמרט, ולפניו היה לנו שרון…
ראש ממשלה בא, וראש ממשלה הולך, והכנופיה נשארת. אין ספק שביבי צריך ללכת הביתה, או לכלא. אבל מי שמציב את הדחת ביבי כפתרון הבעיה טועה ומטעה.

דבר חמישי: המאבק בשחיתות השלטונית הוא לא מבצע של "זבנג וגמרנו".
שחיתות ברמה שהתפתחה במדינת ישראל היא מצב שקשה מאד לתקן.
תארו לעצמכם לוליין שהולך על החבל בקרקס. הוא חייב לשמור כל הזמן על שיווי המשקל. זהו מצב שנקרא בפיזיקה "שיווי משקל בלתי יציב". זהו מצב של שלטון בלתי מושחת. הוא דורש קיום מערכת של איזונים ובלמים משוכללת בין רשויות השלטון.
אבל ברגע שהלוליין נפל מהחבל, ושבר את העצמות, או נהרג, המצב נקרא בפיזיקה "שיווי משקל יציב". הסיכוי שהלוליין יחזור ללכת על החבל קטן! זהו המצב של שלטון מושחת!
הנפילה הייתה יחסית מהירה. המחיר שלה לחברה הוא אדיר: גזל כספי הציבור, יוקר המחיה, מצוקת הדיור, העוני, הפינויים, הנכים, הפערים בחינוך, השנאה. התיקון יימשך שנים רבות!

דבר שישי: שחיתות מערכת המשפט ואכיפת החוק היא קדקוד הבעיה!
זה לא רק מנדלבליט! זה גם שי ניצן והפרקליטות! וזה גם השופטים! וזה גם לשכת עורכי הדין! וזה גם רבים, רבים מעורכי הדין, שמבינים את רמת השחיתות במערכת המשפט, אבל מפחדים לפתוח את הפה
המחאה היום כוללת קבוצות שונות. ביניהן:
* המחאה שיזם מני נפתלי נגד היועמ"ש אביחי מנדבליט.
המחאה של רפי רותם ושוקי משעול נגד השחיתות ברשות המסים, ונגד שיבוש החקירה של רות דוד.
המחאה שיזם ברק כהן נגד השחיתות של הבנקים וההוצאה לפועל.
המחאה שיזמו מוטי ולורי נגד השחיתות בבתי המשפט לענייני משפחה.
המחאה בעד חפותו של רומן זדורוב ולמען חקירת אמת של רצח תאיר ראדה ז"ל.
כל הקבוצות האלה בעצם מפנות אצבע מאשימה נגד מערכת המשפט ואכיפת החוק. נגד ההגנה שהיא מספקת למושחתים, ונגד הרדיפה של חושפי השחיתויות והפעילים החברתיים.
דווקא בפרשת רומן זדורוב, העניין נחשף בצורה חסרת תקדים. פרופ' מוטה קרמניצר כתב
ההתנהלות של התביעה בתיק זדורוב מפחידה. זאת אינה תביעה שמחפשת את האמת. כשמצרפים לכך את עמדת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה בשנים האחרונות, אנו נותרים עם מערכת משפטית שמגִנה בעיקר על עצמה.
שחיתות מערכת המשפט היא מצב שקשה מאד לתקן. בלשון האקדמית קוראים למצב כזה "משבר חוקתי", או "התפוררות החוזה החברתי". חלק בלתי נפרד של "התפוררות החוזה החברתי" הוא שתיקת האקדמיה. פרופסורים וסטודנטים היו חלק בלתי נפרד מתנועות המחאה בשנים האחרונות מהונג קונג ועד ארה"ב. אני קורא מכאן היום לאנשי האקדמיה להצטרף למחאה!

דבר שביעי ואחרון: הציבור חייב להמשיך לפקח על השלטון 24/7!
אין דרך אחרת!  שום דבר אינו תחליף לחובת הציבור לפקח על ענייני המדינה.
אפשר לצפות שלבים שונים במאבק בשחיתות השלטונית:
א) התפטרות של מנדלבליט ובעקבותיו גם שי ניצן, וצעדים נוספים נגד בכירי הפרקליטות.
ב) אכיפת החוק על המושחתים בכל זרועות השלטון: בכנסת, בממשלה, ובבתי המשפט!
ג) חקיקה חדשה – לדוגמה, שינוי מהותי במשרד היועמ"ש, או פיצולו לשני משרדים, והקמת מנגנונים נפרדים ללוחמה בשחיתות.
מה שמתחולל פה בשמונת החדשים האחרונים הוא התעוררות חסרת תקדים של הציבור נגד השחיתות השלטונית. זה מעורר השראה! אבל זאת רק ההתחלה!

לסיכום:
המשורר ייטס כתב על מצב דומה כבר לפני 100 שנה
הטובים חסרי נחישות, והרעים מלאי תאווה...
המדינה הזאת היא שלנו! השחיתות הזאת היא שלנו! והאחריות לנקות אותה היא שלנו!
נחישות והתמדה! אין דרך אחרת!