Tuesday, October 24, 2017

2017-10-24 הבלוגרים והשופטים הנוקמים: פעלולי הסנגוריה הציבורית

הבלוגרים והשופטים הנוקמים: פעלולי הסנגוריה הציבורית
מניעת גישת הנאשמת לורי שם-טוב לחומרי החקירות בעת מעצרה הממושך בכלא נווה-תרצה הוא עניין מרכזי בהליכים המתנהלים עתה בבית המשפט המחוזי ת"א.  עו"ד יונתן רבינוביץ הודיע לפרוטוקול שהסנגוריה הציבורית מינתה את עורך הדין רועי לביא לטפל בעניין.  העצירה לורי שם-טוב אמרה אח"כ שעורך הדין רועי לביא מסר לה שהתפטר עקב "ניגודי עניינים".  עו"ד רבינוביץ סתר את עצמו אח"כ, ואמר שעורך הדין רועי לביא לא מונה כלל.  בניסיון לברר את העניין לאשורו, הוגשה היום הודעת עיון ל"סנגור ציבורי מחוזי  (בפועל) ת"א" אלקנה לייסט, שגם מינויו הוא עצמו לא נמצא עד עתה, והופעתו במשך שנים כסנגור ציבורי מחוזי "בפועל" גם סותרת פרסומים של נציבות שירות המדינה לגבי הוראות התקשיר...  פעלולים דומים להפליא של הסנגוריה הציבורית התרחשו גם בעניין הגישה לחומרי החקירות בתביעה הפלילית נגד חושף השחיתויות ברשות המסים רפי רותם. פברוקים בהליכים משפטיים נגד חושפי שחיתויות ופעילי מחאה הפכו לשגרה.  ההליכים נגד לורי שם-טוב ומוטי לייבל, בפרט, יצרו תיעוד חסר תקדים של שיבושי הליכים על ידי המשטרה, הפרקליטות והשופטים, שייחשבו ללא ספק לעבירות חמורות על זכויות האדם והאמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ופוליטיות. 
     
תמונות. הסנגור הארצי יואב ספיר, "סנגור ציבורי מחוזי  (בפועל) ת"א" אלקנה לייסט, עו"ד יהונתן רבינוביץ, עו"ד רועי לביא.
____
תל-אביב, 24 לאוקטובר - הודעת עיון בפנקס הסנגורים הציבוריים נשלחה היום לסנגור הארצי יואב ספיר ו"סנגור ציבורי מחוזי  (בפועל) ת"א" אלקנה לייסט. הבקשה מתייחסת למינויים של סנגורים ציבוריים חיצוניים לנאשמים לורי שם-טוב ומוטי לייבל העצורים מאז סוף פברואר 2017. הסנגוריה הציבורית גם התבקשה לשתף פעולה במימוש זכות העיון כדין, לאחר שזכות העיון נמנעה בפועל בעת ניסיון עיון קודם בפנקס הסנגורים הציבוריים.

מניעת הגישה לחומרי החקירה - אחד השיבושים הבולטים בהליכים נגד לורי שם-טוב ומוטי לייבל
ההליכים המשפטיים נגד לורי שם-טוב ומוטי לייבל מצטיינים בשיבושים חמורים במיוחד. אחד משיבושים אלה הוא מניעת גישת הנאשמים לחומרי החקירות, גם עתה, כ-8 חודשים לאחר מעצרם, וכ-6 חודשים לאחר הגשת כתב האישום.
בדיון ביום 10 לספטמבר, 2017, בתיק הפלילי (17-04-14615 מדינת ישראל נ' שם טוב ואח') הודיע עורך דין יהונתן רבינוביץ' לבית המשפט שהעצירה לורי שם-טוב עדיין לא זכתה לעיין בחומרי החקירות, ולכן לא יוכל לספק תשובה מפורטת על כתב האישום.  באותו דיון גם הודיע לבית המשפט שהסנגוריה הציבורית מינתה עורך דין נפרד - רועי לביא - לטפל בעניין גישת העצירה לחומרי החקירות.

תמונה. מדינת ישראל נ' שם טוב ואח', ת"פ 17-04-14615 בבית המשפט המחוזי ת"א - פרוטוקול דיון מיום 10 לספטבמר, 2010, בו הודיע עו"ד רבינוביץ שעו"ד רועי לביא מונה על ידי הסנגוריה הציבורית לטפל בעניין גישת הנאשמת לורי שם-טוב לחומרי החקירה. הדיון נערך בדלתיים פתוחות, אך על  הפרוטוקול מוטבע, כרגיל, סימן מים מפוברק "בדלתיים סגורות". השופטים בני שגיא ואברהם היימן משבשים את הפרוטוקולים בצורה זאת באופן קבוע. על ידי כך, נמנע סיקור תקשורתי של פרשה חשובה זאת - פרט להדלפות מושתלות של הפרקליטות.  על פרוטוקול זה מופיעה גם חותמת אישור מפוברקת "מתאים למקור".
____

לעומת זאת, בביקור אצל העצירה לורי שם-טוב ביום 09 לאוקטובר, 2017, מסרה לורי, שעדיין לא ניתנה לה גישה לאף דף אחד מחומרי החקירה, ושעורך הדין רועי לביא התפטר מייצוגה בעניין הגישה לחומרי החקירות עקב "ניגודי עניינים".

בסמוך לדיון הבא בעניינה של לורי שם-טוב, הכחיש עו"ד יהונתן רבינוביץ' את דבריה של לורי, סתר את הודעתו לבית המשפט חודש קודם לכן, וטען שהבעיה הייתה שהסנגוריה הציבורית מעולם לא נתנה לעו"ד רועי לביא מינוי לטפל בגישה לחומרי החקירה...

המצב בכללותו מעלה כמובן שאלות נוקבות, הן לגבי קיום זכויות היסוד של הנאשמת להליך ראוי ולמשפט הוגן ופומבי, והן לגבי ישרת התנהלות הסנגוריה הציבורית והסנגורים הציבוריים בעניינה.

תופעות דומות להפליא תועדו בהליכים הפליליים נגד חושף השחיתויות ברשות המסים רפי רותם


משפטו של רפי רותם בבית המשפט השלום ת"א התאפיין מתחילתו בפברוקים והונאות: סדרת עורכי דין הופיעו במשך כשנתיים כ"סנגורים ציבוריים" חיצוניים למראית עין, ללא כתבי מינוי וללא ייפויי כוח, ולא הגישו כל בקשה או תגובה (פרט לשינוי מועדי דיון). זאת למרות שרותם חזר ודרש לקבל את כל חומר הראיות בתיק.  אחד מהם, עו"ד איציק שדה (שמו אינו מופיע כלל ברשימת באי-כוח בנט-המשפט היום), הופיע בכיכול בשם משרד עורכי דין, שאינו קיים כלל, ונתן כביכול את הסכמתו לקבלת ראיות ללא עדים, ללא ידיעתו או הסכמתו של רותם.


תמונה. עו"ד איציק שדה הופיע כ"סניגור ציבורי" של רפי רותם ללא כל סמכות. עו"ד ניר ברקן גם הכחיש שמשרד עורכי הדין ברקן וסיימון קיים בכלל...
______
כל זאת התרחש בשיתוף פעולה עם הסניגור הציבורי המחוזי בפועל (ת"א) אלקנה לייסט (מתחזה ללא מינוי כדין) ובידיעת הסניגור הציבורי הארצי יואב ספיר. ובשיתוף פעולה עם השופטת יעל פרדלסקי. [1]
הודעה שנשלחה לנשיא בית המשפט העליון דאז, אשר גרוניס, המפרטת את שלל השיבושים בהליכים אלה, נרשמה בסתר, שלא כדין בתיק המשפט, עם "החלטות בפתקית" של השופטים על גביה. [2]
ש

בתי המשפט מפברקים בקביעות הליכים נגד חושפי שחיתויות ופעילי המחאה
שופט בית המשפט העליון אורי שוהם פברק פקודת מאסר חסרת תוקף, על שם "פלוני", שהומצאה בלתי חתומה, על חושף השחיתויות ברשות המסים שוקי משעול.  שירות בתי הסוהר קיבל את שוקי משעול למאסר על סמך מסמך זה, שלא כדין.


 


תמונה . כתב "החלטה" מיום 05 לאפריל, 2017, מאת שופט בית המשפט העליון אורי שוהם, כפי שהתקבל על ידי המערער שוקי משעול. עמוד 1 מזהה את האדם לגביו הונפק מסמך זה - “פלוני". עמוד 5 אומר: “סוף דבר… המבקש יתיצב לריצוי עונשו, ביום 23.4.2017 עד השעה 10:00, בימ"ר ניצן, או על פי החלטת שירות בתי הסוהר, כשברשותו תעודת זהות או דרכון, ועותק מהחלטה זו.” בשולי עמוד 5 – תניית הפטור - “כפוף לשינויי עריכה ונוסח".


____

הונאות על פעילי מחאה חברתית הפכו לשיגרה בבית המשפט השלום ת"א:

תמונה: השופטת דנה אמיר הנפיקה "צו חיפוש" מפוברק על לורי שם טוב, ללא מספר תיק, וללא סימון האם הבקשה התקבלה או נדחתה.  בתגובה על תלונה לנציב תלונות הציבור, טענה השופטת שזאת הייתה "טעות"... אולם הראיות מראות שזאת התנהלות קבועה בבית המשפט השלום ת"א.
____

תמונה: השופט שמואל מלמד לא טמן ידו בצלחת, והנפיק "צו חיפוש" מפוברק על לורי שם -טוב גם הוא.
_____

תמונה:  הרשם אבי כהן, לעומת זאת, הנפיק "פסק-דין" מפוברק על לורי שם-טוב ומוטי לייבל ב"החלטה בפתקית", בסך 800,000 ש"ח, יותר מפי עשר מסמכותו בחוק.
____

 
  
תמונה: השופטת אפרת בוסני ניהלה דיון על "צו הרחקה" על ברק כהן ללא הזמנה לדין.  כהן שמע על הדיון שהחל בשעה 13:30 במקרה באותו בוקר בעת ביקור במזכירות.  על כס המשפט הכריזה השופטת בוסני, שהדיון אינו חסוי, אולם היא "לא יודעת איך להפעיל את זה בנט-המשפט"... בא כוחו של ציון קינן, לעומת זאת, האשים את בקר כהן בעת הדיון, שפרסם את קיום הדיון, הפתוח לציבור...  את התנהלותה של השופטת בוסני בעניין ברק כהן תיארו משפטנים: "הגדירה מחדש את גבולות חופש הדיבור בישראל"...
_____

להלן הודעת העיון שנשלחה היום לסנגוריה הציבורית המחוזית ת"א לסנגוריה הארצית
24 לאוקטובר, 2017

"הסנגור הציבורי המחוזי (בפועל) ת"א" אלקנה לייסט
הנרייטה סולד 4 תל אביב
בדוא"ל: SanegoriaTelAviv
בפקס: 036932698

הנידון: הודעה על עיון בפנקס הסנגורים הציבוריים

עו”ד לייסט הנכבד,
חוק חוק הסניגוריה הציבורית, תשנ"ו-1995 אומר:
פנקס הסניגורים הציבוריים
17. הסניגור הציבורי המחוזי ינהל פנקס שבו יירשם כל מינוי של סניגור ציבורי שאינו עובד לשכת הסניגוריה הציבורית; הפנקס יהיה פתוח לעיון הציבור...
הריני מודיע בזאת על כוונתי להופיע ביום ה, 26 לאוקטובר, 2017, בשעה 9:00 בבוקר, לעיין בפנקס הסנגורים הציבוריים ולצלם חלקים ממנו, בעניין מינויי סנגורים ציבוריים במהלך שנת 2017 לעצירים לורי שם-טוב ומרדכי לייבל בכל עניין שהוא, ובכללם - פלילים , מעצרים, עתירות עצירים, וכו’. עניין מיוחד בעיון זה הוא לגבי מינויים של עורכי הדין יהונתן רבינוביץ’ ורועי לביא, ככל שהם קיימים ו/או היו קיימים, בכל עניין שהוא, הנוגע ללורי שם-טוב.
בעת ניסיון עיון קודם בפנקס הסנגורים הציבוריים, בעניין רפי רותם ורומן זדורוב, מנע ממני "הסנגור הציבורי (בפועל) המחוזי ת"א" אלקנה לייסט בפועל את מימוש זכות העיון כדין.
הריני מבקש בזאת את שיתוף הפעולה הראוי של משרדכם במימוש זכות העיון בעניין חשוב זה.
בברכה,

דר' יוסף צרניק
Human Rights Alert-NGO
העתקים: הסנגור הארצי יואב ספיר (דוא”ל: LishkatSanegorArtzi; פקס: 03-6932617), האגודה לזכויות האזרח, תפוצה נרחבת
_____
קישורים
[1] ISRAEL: Attorneys from a non-existent law-firm appeared as Public Defenders for whistle-blower Rafi Rotem... OpEdNews.com
[2] 2014-08-17 הודעה שנשלחה לנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס על שיבושים והונאות בהליכים הפליליים נגד רפי רותם